Mediterra News | Mediterrawines.gr

24/7 Νέα και Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο. Τα σημαντικότερα γεγονότα, αναλύσεις και σχόλια.

Χάντμπολ European Cup γυναικών: Ηττα και αποκλεισμός για τον ΠΑΟΚ

Η γυναικεία ομάδα χάντμπολ του ΠΑΟΚ αποχαιρέτησε για φέτος τις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, καθώς ηττήθηκε 28-23 (ημίχρονο 17-13) στη Μίκρα από την πολωνική Κομπιέρζιτσε, στον αγώνες ρεβάνς του 3ου γύρου της διοργάνωσης.

Ο «Δικέφαλος του βορρά», που είχε χάσει 26-23 στο πρώτο ματς και είχε ελπίδες ανατροπής, ξεκίνησε καλά και προηγήθηκε 6-3 στο δεκάλεπτο, όμως σταδιακά η φιλοξενούμενη ομάδα ανέβασε την απόδοσή της και πήρε… κεφάλι στο σκορ.

Σε μία τελευταία προσπάθεια, οι «ασπρόμαυρες» μείωσαν στο γκολ (19-18 στο 42΄), αλλά δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την ανατροπή και στο φινάλε, με ένα σερί 4-0, η Κομπιέρζιτσε έφτασε στο τελικό 28-23.

Η σύνθεση του ΠΑΟΚ: Τσικνάκη, Χατζηπαρασίδου 3, Μαυροσαββίδου, Μεντεσίδου, Βράντσιτς, Χριστοφόρις, Καπρινιώτη, Σαμολαδά, Αμβροσιάδου, Σεβδίλη 4, Γκόμες, Ζένελι 1, Μποριζόφσκα 2, Γκρμπάβτσεβιτς 6, Ριμπέιρο 1, Μπουράτο 6.