Mediterra News | Mediterrawines.gr

24/7 Νέα και Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο. Τα σημαντικότερα γεγονότα, αναλύσεις και σχόλια.

ΠΑΟΚ-Ολυμπιακός 3-0: Μετέτρεψε το ντέρμπι σε «πάρτι»

Ο ΠΑΟΚ ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της Volley League γυναικών πανηγυρίζοντας την 8η νίκη του σε ισάριθμα ματς.

Ο Δικέφαλος με κορυφαία την Πέιτον Κάφρεϊ και με την Μαρία Κλέπκου να δίνει σημαντικές βοήθειες και στα τρία σετ ερχόμενη από τον πάγκο, υποχρεώσε τον Ολυμπιακό στη δεύτερη φετινή του ήττα και ξέφυγε έξι βαθμούς από τις ερυθρόλευκες.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον ΠΑΟΚ να προηγείται γρήγορα με 4-1, αλλά εξίσου γρήγορα ο Ολυμπιακός ισοφάρισε (4-4) και πιέζοντας την Στράντζαλη στην υποδοχή μετέτρεψε το 7-6 σε 7-9 και έφτασε στο +4 (9-13) με τον Φενόλιο να περνά στο ματς την Κλέπκου. Η τελευταία βοήθησε την υποδοχή του ΠΑΟΚ που μάζεψε τη διαφορά (16-17), αλλά ο Ολυμπιακός ξέφυγε πάλι με 16-19 και στην επόμενη φάση η Κούμπουρα έχασε την κόντρα καρφώνοντας άουτ κι αντί για το 16-20 το σκορ πήρε στο 19-19 με λάθη των ερυθρόλευκων. Μάλιστα με συνολικό επιμέρους σκοτ 7-1 ο ΠΑΟΚ έφτασε στο 23-20 (σερβίς Βεργίδου) και έκλεισε το σετ στο 25-21.

Στο δεύτερο σετ ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 0-1, αλλά αυτό ήταν και το τελευταίο του προβάδισμα καθώς ο ΠΑΟΚ προσπέρασε γρήγορα με 5-2 και συντήρησε μια διαφορά 2-4 πόντων μέχρι το 14-10. Εκεί η πίεση στην υποδοχή του ΠΑΟΚ απέφερε καρπούς με το σκορ να γίνεται 15-15, όμως στο 18-18 και πάλι η Κούμπουρα έχασε την κόντρα (μπλοκ Στράντζαλη) με τον ΠΑΟΚ να φτάνει στο 21-18 και με επιμέρους σκορ 7-1 να φτάνει στο 25-19 και το 2-0.

See also  Παναθηναϊκός: Το «πράσινο» μήνυμα του Μπερνάρ - «Είμαι ενθουσιασμένος, έρχομαι!»

Η μάχη συνεχίστηκε και στο τρίτο σετ όπου ο Ολυμπιακός ξεκινησε καλύτερα και έφτασε στο 5-7 με μπλοκ της Σάλας στην Κάφρεϊ, αλλά ο ΠΑΟΚ προσπέρασε με 8-7 για να ακολουθήσει μια απίστευτη φάση με συνεχόμενες άμυνες για το 8-8 από την Όλμπρεχτ.
Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο με πόντο μέχρι το 17-17, που έγινε 20-17 για τη γηπεδούχο ομάδα, ωστόσο ο Ολυμπιακός με μπλοκ έφερε και πάλι το ματς στην ισορροπία, για να χάσει μία ακόμη κόντρα επίθεση (μπλοκ Κρολ στη Σάλας για το 22-21). Η Κουβανή πήρε τη ρεβάνς, σβήνοντας το πρώτο ματς μπολ του ΠΑΟΚ και με μπλοκ στην Κρολ ισοφάρισε 24-24, αλλά η πολύ δύσκολη επίθεση της Κάφρεϊ και το λάθος της Γουίντερς στο σερβίς της Μπλάνκο διαμόρφωσαν το τελικό 26-24 για τη νίκη του ΠΑΟΚ.

Τα σετ: 3-0 (25-21, 25-19, 26-24) σε 86′

*Οι πόντοι του ΠΑΟΚ προήλθαν από 6 άσους, 44 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 21 λάθη αντιπάλων και του Ολυμπιακού προήλθαν από 2 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 14 λάθη αντιπάλων.

Π.Α.Ο.Κ. (Μάρκο Φενόλιο): Πολυνοπούλου 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Κρολ 16 (14/38 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), Στράντζαλη 7 (7/25 επ., 28% υπ.-20% άριστες), Βεργίδου 1 (0/1 επ., 1 άσο), Κάφρεϊ 18 (16/29 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ, 14% υπ.-07% άριστες), Μπλάνκο 4 (2/5 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ) / Ξανθοπούλου (λ, 75% υπ.-50% άριστες), Κλέπκου 3 (1/6 επ., 2 άσοι, 57% υπ.-43% άριστες).

Εμμανουηλίδου 4 (3/7 επ., 1 μπλοκ), Γουίντερς 6 (6/19 επ., 40% υπ.-35% άριστες), Όλμπρεχτ 4 (2/8 επ., 2 μπλοκ), Σάλας 12 (9/32 επ., 3 μπλοκ, 25% υπ.-21% άριστες) Κούμπουρα 17 (14/36 επ., 1 άσο, 2 μπλοκ), Χριστοδούλου 7 (5/9 επ., 1 άσο, 1 μπλοκ), / Κοσμά (λ, 19% υπ.-19% άριστες), Αντωνακάκη (λ).

See also  Live Chat Ρουμανία-Ελλάδα 0-0