Mediterra News | Mediterrawines.gr

24/7 Νέα και Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο. Τα σημαντικότερα γεγονότα, αναλύσεις και σχόλια.

Ο Rovenpera έκανε… σμπαράλια το ρεκόρ του θρυλικού Colin McRae

Ο Kalle Rovanpera, ξημερώματα Κυριακής, εξασφάλισε τον πρώτο του παγκόσμιο τίτλο στην κορυφαία κατηγορία του WRC, καταρρίπτοντας το ρεκόρ του Colin McRae, ο οποίος ήταν ο νεότερος σε ηλικία παγκόσμιος πρωταθλητής από το 1995 μέχρι και χθες.

Ο Φινλανδός οδηγός της Toyota οδήγησε εξαιρετικά όλο το αγωνιστικό τριήμερο, καταφέρνοντας να αποσπάσει νίκη στις 6 από τις 17 ειδικές διαδρομές, συμπεριλαμβανομένης και της Power Stage, SS17. Αναρριχήθηκε στην κορυφή της γενικής κατάταξης μετά το τέλος της SS9 και κράτησε το προβάδισμα μέχρι και το τέλος του ράλλυ.

Ήταν μαθηματικά πιθανό να κατακτήσει το πρωτάθλημα στην Ελλάδα, όμως ο αγώνας του πήγε πολύ χειρότερα απ’ όσο πίστευε τόσο ο ίδιος, όσο και η ομάδα, καθώς ήρθε στον εθνικό μας αγώνα με λανθασμένο setup.

Η κακή επίδοση στο Ράλλυ Ακρόπολιςδεν πτόησε τον Rovanpera και ο Φινλανδός έκανε ό,τι χρειαζόταν για να «σφραγίσει» τον τίτλο του παγκόσμιου πρωταθλητή στη Ν. Ζηλανδία. Το ζητούμενο ήταν αρκετά απλό: 7 βαθμοί παραπάνω από τον δεύτερο στη βαθμολογία, Ott Tanak, ήταν αρκετοί για να του εξασφαλίσουν τον πρώτο του τίτλο.

Ένα ιστορικό ρεκόρ αλλάζει χέρια

Ο Colin McRae υπήρξε για 27 χρόνια ο νεότερος ηλικιακά πρωταθλητής στην ιστορία του WRC, καθώς είχε κατακτήσει το παγκόσμιο πρωτάθλημα το 1995, όντας μόλις 27 ετών και 109 ημερών, ηλικία που θεωρούνταν αρκετά νεαρή, για τα τότε δεδομένα.

Το πρωτάθλημα του 1995 ήταν μία χρονιά απόλυτης κυριαρχίας για τον Σκωτσέζο οδηγό, ο οποίος είχε κερδίσει 3 αγώνες πρωτύτερα, όμως φημιζόταν για την οδηγική του ασυνέπεια, καθώς είχε συχνά ατυχήματα. Το Ράλλυ Ισπανίας, και στη συνέχεια το Ράλλυ Μεγάλης Βρετανίας εκείνης της χρονιάς ήταν αυτά που καθόρισαν την πορεία του, και του επέτρεψαν να κερδίσει τον παγκόσμιο τίτλο.

See also  Δείτε LIVE την παρουσίαση του Polestar 3 (video)

Αυτό το εμβληματικό ρεκόρ του θρυλικού Σκωτσέζου ήρθε να σπάσει ο 22χρονος Kalle Rovanpera, του οποίου η αγωνιστική καριέρα στα ράλλυ ξεκίνησε σε ηλικία μόλις 8 ετών, όταν οδηγούσε το rallycar του πατέρα του, Harri Rovanpera, στις χιονισμένες διαδρομές της χώρας του. Η ιστορία γράφτηκε για ακόμα μία φορά, καθώς μόλις μία μέρα μετά τα 22α γενέθλιά του, ο Φινλανδός σφράγισε μαθηματικά το παγκόσμιο πρωτάθλημα του 2022.

Το ρεκόρ για τη μάχη του ηλικιακά νεότερου πρωταθλητή δεν είχε σπάσει ποτέ με τόσο μεγάλη διαφορά, αφού οι ηλικίες των προκατόχων του βρίσκονται πολύ κοντά μεταξύ τους.