Mediterra News | Mediterrawines.gr

24/7 Νέα και Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο. Τα σημαντικότερα γεγονότα, αναλύσεις και σχόλια.

Challenge Cup: Εξαιρετικός Παναθηναϊκός δύο σετ απ’ τα ημιτελικά!

Challenge Cup: Θριαμβευτικά και με «καθαρή» νίκη πέρασε ο Παναθηναϊκός απ’ την Ολλανδία επικρατώντας 3-1 της Οριόν στον πρώτο αγώνα των προημιτελικών – Δύο σετ θέλουν στην Αθήνα οι «πράσινοι» για την πρόκριση και το πιθανό αιώνιο ντέρμπι.

Βασικός στόχος του Παναθηναϊκού στο βόλεϊ, είναι η κατάκτηση του Ευρωπαϊκού τίτλου. Το Challenge Cup βρίσκεται στο στόχαστρο των «πράσινων» και το απέδειξαν και στην Ολλανδία. Η ομάδα του Δημήτρη Ανδρεόπουλου όντας σαφώς ανώτερη, επικράτησε 3-1 σετ στην έδρα της Οριόν. Στο πρώτο ματς των προημιτελικών της διοργάνωσης και πλέον στη ρεβάνς αναζητά δύο σετ για να «σφραγίσει» το εισιτήρια για τα ημιτελικά.

Εκεί μάλιστα, όλα δείχνουν πως αντίπαλος θα είναι ο Ολυμπιακός. Σε ένα αιώνιο ντέρμπι σε ημιτελική φάση ευρωπαϊκής διοργάνωσης, που δεν συνηθίζεται στον ελληνικό αθλητισμό. Τελευταία φορά που είχε γίνει πράξη, ήταν στο μπάσκετ και στο Final 4 του Βερολίνου το 2009, όπου και τελικά οι «πράσινοι» προκρίθηκαν και κατέκτησαν το τρόπαιο.

Ο Παναθηναϊκός χωρίς να έχει καλό σερβίς στο πρώτο σετ, έφτασε κοντά στο να το κατακτήσει. Γεγονός που δείχνει τη συνολική ανωτερότητά του απ’ την Οριόν. Οι Ολλανδοί πήραν το σετ με 27-25 και στη συνέχεια οι «πράσινοι» βελτίωσαν τα λάθη τους και πήραν τη νίκη κατακτώντας τα τρία επόμενα.

Η βελτίωση εστιάστηκε κυρίως στο σερβίς αλλά και στο μπλοκ, για να έρθει το 23-25 και το 1-1 στο δεύτερο σετ που ήλεγχε ο Παναθηναϊκός. Στο τρίτο σετ οι «πράσινοι» μπήκαν μπροστά και ουσιαστικά… χάθηκαν απ’ τα μάτια των αντιπάλων τους, που απλά μάζεψαν τη διαφορά στο επίπεδο του 21-25 για το 1-2.

See also  Κόροιβος Αμαλιάδας: Μένει για δεύτερη χρονιά στην Αμαλιάδα ο Μαστόρος

Το τέταρτο σετ ήταν και το πλέον αμφίρροπο. Οι Ολλανδοί πήραν προβάδισμα στην αρχή, με τον Παναθηναϊκό να επιστρέφει, αλλά οι γηπεδούχοι έφτασαν να ανατρέπουν την κατάσταση φτάνοντας μέχρι και το 22-21. Εκεί οι «πράσινοι» έδειξαν την αξία τους και με τέσσερις σερί πόντους τελείωσαν το ματς με 3-1 σετ!

Τα σετ: 27-25, 23-25, 21-25, 22-25