Mediterra News | Mediterrawines.gr

24/7 Νέα και Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο. Τα σημαντικότερα γεγονότα, αναλύσεις και σχόλια.

Coppa Italia: Στον τελικό η Γιουβέντους, «δίπλωσε» τις νίκες με Φιορεντίνα (Photos)

Coppa Italia: Δεύτερη νίκη για τη Γιουβέντους κόντρα στην Φιορεντίνα (2-0) και derby d’ Italia στον τελικό όπου περιμένει η Ίντερ!

Η νίκη στη Φλωρεντία, της είχε δώσει την μισή πρόκριση. Την άλλη μισή την εξασφάλισε η Γιουβέντους επικρατώντας και μέσα στο Τορίνο της Φιορεντίνα. Η ομάδα του Μαξ Αλέγκρι, πήρε δεύτερη νίκη με 2-0 αυτή τη φορά, κόντρα στους «βιόλα» και με συνολικό σκορ 3-0 πέρασε στον τελικό του Coppa Italia.

Έτοιμη να υπερασπιστεί τον τίτλο της η «γηραιά κυρία», που βρήκε γκολ απέναντι στη φορμαρισμένη Φιορεντίνα στο 32ο λεπτό. «Δράστης» ήταν ένας πρώην παίκτης των «βιόλα». Ο Μπερναρντέσκι έκανε το 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι όσο περνούσαν τα λεπτά έδιναν χώρο και στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντανίλο ήρθε να «γράψει» το 2-0, «σφραγίζοντας» την πρόκριση της ομάδας του.

Οι «μπιανκονέρι» που έχουν πλέον ως μεγάλο στόχο το να κλείσουν τη σεζόν με τρόπαιο, πιστοποίησαν τον τίτλο του φαβορί και «έκλεισαν» το μεγάλο ραντεβού με την Ίντερ. Στον μεγάλο τελικό θα υπάρξει derby d’ Italia.

Στις 11 Μαϊου θα διεξαχθεί ο τελικός, όπου η Γιουβέντους θα διεκδικήσει την διατήρηση των σκήπτρων, ενώ η Ίντερ που άφησε εκτός τη Μίλαν, κυνηγά πλέον το νταμπλ στην Ιταλία.

Πηγή

See also  Πόλεμος στην Ουκρανία: Η διακοπή των χορηγιών Ουσμάνοφ «ματώνει» την Έβερτον