Mediterra News | Mediterrawines.gr

24/7 Νέα και Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο. Τα σημαντικότερα γεγονότα, αναλύσεις και σχόλια.

Live Chat ΠΑΟΚ-Γάνδη

ΠΑΟΚ-Γάνδη: Δείτε λεπτό προς λεπτό την ευρωπαϊκή μάχη του «Δικεφάλου» από το Onsports.

Μια νέα σελίδα στην ιστορία του καλείται να γράψει απόψε ο ΠΑΟΚ, ο οποίος υποδέχεται τη Γάνδη στην Τούμπα. Ο «Δικέφαλος του Βορρά» θα επιδιώξει να υπερασπιστεί την καλή παράδοση που έχει δημιουργήσει με τους Βέλγους.

Η Γάνδη από την πλευρά της θα προσπαθήσει μετά από τις δύο μεταξύ τους αναμετρήσεις, να βρεθεί σε έναν προημιτελικό για δεύτερη φορά στην ιστορία της, μετά από εκείνον (1991/92) απέναντι στον Άγιαξ για το Κύπελλο UEFA, όταν και αποκλείστηκε με συνολικό σκορ 3-0.

Ο ΠΑΟΚ είναι αήττητος σε τέσσερις συναντήσεις με ομάδες από το Βέλγιο, αν και έχει περιοριστεί σε ισοπαλία 1-1 και στα δύο εντός έδρας παιχνίδια, με τη Μαλίν στον πρώτο γύρο του Κυπέλλου UEFA 1991/92 και τη Μπριζ στους ομίλους του Europa League 2010/11, όπως αναφέρει η ιστοσελίδα της UEFA στην αναφορά της στο παιχνίδι.

Ο ΠΑΟΚ, ο οποίος δεν είχε κερδίσει ποτέ ευρωπαϊκό εντός έδρας αγώνα μετά την αλλαγή της χρονιάς μέχρι τη νίκη επί της Μίντιλαντ, είχε χάσει και τους τέσσερις προηγούμενους αγώνες νοκ άουτ του Europa League στην Τούμπα χωρίς να σκοράρει. Ωστόσο, έχει ηττηθεί μόνο δύο φορές στα τελευταία 14 ευρωπαϊκά εντός έδρας παιχνίδια τους (7 νίκες και 5 ισοπαλίες).

Η Γάνδη από την άλλη κέρδισε μόλις τέσσερις από τους τελευταίους 18 εκτός έδρας ευρωπαϊκούς αγώνες της (4 ισοπαλίες και 10 ήττες), ενώ δεν έχει καταφέρει να σκοράρει περισσότερες από μία φορές σε κανένα από τα τελευταία 12 παιχνίδια της.

See also  ΕΡΓΑΝΗ ΙΙ - Ψηφιακή κάρτα εργασίας: 9 ερωτήσεις - απαντήσεις για τη μεταρρύθμιση

Το θετικό για τον Ραζβάν Λουτσέσκου είναι ότι δεν αντιμετωπίζει ιδιαίτερα αγωνιστικά προβλήματα, εκτός από την κούραση των συνεχών αγώνων.