Mediterra News | Mediterrawines.gr

24/7 Νέα και Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο. Τα σημαντικότερα γεγονότα, αναλύσεις και σχόλια.

Premier League: Τα είπε τρεις φορές στο «Βίλα Παρκ» η Λίβερπουλ

Premier League: Τριάρα της Λίβερπουλ στην έδρα της Άστον Βίλα, με τον Μο Σαλάχ να «πιάνει» τον Κένι Νταλγκλίς.

Νικηφόρα Boxing Day για τη Λίβερπουλ στο «Βίλα Παρκ». Η ομάδα του Γιούργκεν Κλοπ επικράτησε 3-1, έχοντας το προβάδισμα απ’ το 5ο λεπτό του αγώνα και χωρίς να το χάσει ποτέ. Ιστορική μέρα για τον Μο Σαλάχ, που έφτασε τα 172 γκολ με τους «κόκκινους», φτάνοντας στην 7η θέση των σκόρερ της ομάδας τον Κένι Νταλγκλίς.

Ο Αιγύπτιος «βασιλιάς» ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ για την ομάδα του μεγάλου λιμανιού. Στο 5ο λεπτό η Λίβερπουλ πήρε «κεφάλι» και δεν το έχασε ποτέ. Ο Φαν Ντάικ έκανε το 2-0 στο 37’, διαμορφώνοντας το σκορ ημιχρόνου.

Οι «χωριάτες» κατάφεραν να μειώσουν στο 59’ με τον Γουότκινς, αναπτερώνοντας τις ελπίδες τους για κάτι θετικό απ’ το ματς. Μέχρι το 81’ όμως, γιατί τότε ο Μπάιτσετιτς έκανε το 1-3 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της νίκης της Λίβερπουλ.

Οι «reds» έφτασαν τους 25 βαθμούς και βρίσκονται στην 6η θέση και το -1 απ’ την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ. Η Άστον Βίλα απ’ την άλλη, έμεινε στους 18 βαθμούς και είναι 12η.