Mediterra News | Mediterrawines.gr

24/7 Νέα και Ειδήσεις από την Ελλάδα και τον κόσμο. Τα σημαντικότερα γεγονότα, αναλύσεις και σχόλια.

Volley League: Ξεκίνησε -όπως τελείωσε- με τίτλο τη σεζόν ο νταμπλούχος Ελλάδας, Παναθηναϊκός

Panathinaikos A.C.

Τα φίνα κορίτσια του Παναθηναϊκού επιβλήθηκαν με 3-0 (25-16, 25-20, 25-21) του Ηλυσιακού και κατέκτησαν το φιλανθρωπικό τουρνουά «Ιλίσια Ελπίδα» που έγινε στο κλειστό «Αντώνης Φώτσης», για τη στήριξη του έργου του Συλλόγου Φίλων των Παιδιών με Καρκίνο «ΕΛΠΙΔΑ».

Η νταμπλούχος ομάδα του Μπράνκο Γκάιτς επέβαλλε από την αρχή του αγώνα τον ρυθμό της και με κορυφαίες τις Μάρθα Ανθούλη και Μάρετ Γκρόθουες έφτασε στην επικράτηση χωρίς να χάσει σετ από την γηπεδούχο ομάδα του Ηλυσιακού. Την 3η θέση κατέλαβε ο Απόλλων Καλαμάτας κερδίζοντας στον μικρό τελικό τη Θέτιδα Βούλας με 3-1 σετ.

Στο τουρνουά, μέρος των εσόδων του οποίου δόθηκε για την ενίσχυση του Συλλόγου Φίλων των Παιδιών με Καρκίνο «ΕΛΠΙΔΑ», υπήρχε ειδικό stand που διανέμονταν ενημερωτικό υλικό και ΠΡΟΑΙΡΕΤΙΚΑ κουπόνια οικονομικής ενίσχυσης, των 5 ευρώ για την στήριξη του συλλόγου.

Ο προπονητής του «τριφυλλιού», Μπράνκο Γκάιτς ανέφερε μετά την ολοκλήρωση του τουρνουά:

«Είμαστε ακόμα στην περίοδο των φιλικών. Βλέπουμε αρκετά πράγματα και δοκιμάζουμε με τις αθλήτριες και έχουμε δρόμο ακόμα μπροστά μας».

Ενώ από την πλευρά της η διεθνής μπλοκέρ, Ειρήνη Χατζηευστρατιάδου τόνισε:

«Ήταν μια καλή ευκαιρία να καταλάβουμε που έχουμε αδυναμίες. Έχουμε δρόμο μπροστά μας για να βελτιωθούμε σαν ομάδα και να δεθούμε. Τα κεφάλια κάτω και με πολύ δουλειά και υπομονή γιατί ξεκινάμε με δύσκολα παιχνίδια και θέλουμε να διατηρήσουμε αυτό που πετύχαμε πέρυσι. Η νέα χρονιά θα είναι δύσκολη με την καλή έννοια γιατί το επίπεδο έχει ανέβει, οι στόχοι βέβαια παραμένουν ίδιοι οπότε θέλουμε να το αποδείξουμε αυτό και στο γήπεδο».

See also  Στίβος: Αναγνώστου και Γκούρλιας ξεχωρίζουν στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 10.000 μ.

Στην πρεμιέρα του τουρνουά ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 3-1 σετ του ΑΣΠ Θέτις, ενώ ο Ηλυσιακός έκαμψε μετά από 2,5 ώρες με μία επική ανατροπή την αντίσταση του μαχητικού Απόλλωνα Καλαμάτας με 3-2 σετ σε ένα συναρπαστικό ματς, όπου η ομάδα των Ιλισίων βρέθηκε δύο φορές πίσω στα σετ αλλά τελικά πήρε τη νίκη στο τάι μπρέικ και την πρόκριση στον χθεσινό τελικό κόντρα στο «τριφύλλι».